• No products in the cart.

Úvod

Věděli jste, že gekoni mají na svých tlapkách drobné chloupky, které jim umožňují přichytit se i na rovné a hladké povrchy? A pomocí těchto speciálních struktur šplhají po stěnách a oknech. Používají k tomu snad nějaké zvláštní lepidlo? Pokud se podíváte zblízka, žádné lepidlo na gekoních tlapkách nenajdete. Gekon šplhá po stěnách díky nanostrukturám, které vytvářejí speciální vazbu. Vědci z celého světa se snaží gekoní tlapky lépe poznat a své poznatky následně využít například pro roboty, které by mohly šplhat po domech a zachraňovat lidi z hořících budov. Pochopení tohoto příkladu a jemu podobných, které najdeme v přírodě, pomáhá navrhovat nové materiály k použití v běžném životě. Nano je zkrátka všude.

Praktický význam – zde uplatníte své znalosti a dovednosti

Zde se dozvíte, že příroda díky nanotechnologiím poskytuje úžasné vlastnosti zvířatům i rostlinám. A že my, lidé, se od nich rozhodně chceme učit. Navíc uvidíte, že nanotechnologie jsou součástí vašeho každodenního života, i když si to možná ani neuvědomujete. Od čištění zubů přes čištění umyvadla až po to, co máte zrovna na sobě. Po absolvování této jednotky budete překvapeni, jak často projdete kolem předmětů denní potřeby a řeknete si: Tohle funguje díky nanotechnologiím!

Přehled vzdělávacích cílů a kompetencí

V rámci prvního vzdělávacího cíle se podíváme, co se nanotechnologové mohou naučit od matky přírody. Následující vzdělávací cíle pak představí nanotechnologie v různých oblastech každodenního života. Nanomateriály se totiž v našem běžném životě vyskytují velmi často – od kuchyně a domácnosti až po funkční textilie a kosmetiku.

top